DLACZEGO WODÓR

KILKA FAKTÓW O WODORZE,
KTÓRE WARTO POZNAĆ

Wodór jest najobficiej występującym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie (stanowi około 75% (masowo) całości materii).

Większość wodoru na Ziemi występuje w postaci wody lub związków organicznych.

To najlżejszy z gazów,

14 razy lżejszy od powietrza.


Jakie działanie wykazuje wodór?

Znany od ponad 250 lat pierwiastek, który okazuje się być najsilniejszym antyoksydantem, jaki odkryto do tej pory. Pamiętasz wodór ze szkoły? Przypominasz sobie, gdzie możesz go znaleźć i co potrafi? Nie? To zacznijmy od początku.

Przypomnijmy wodę z Lourdes. W 1998 r. badania naukowców japońskich – prof. Sanetaka Shirahata z zespołem – Graduate School of Genetic Resources Technology Kyushu University, odkryli związek między wodą elektrolizowaną, a wodami ogólnie uznawanymi za uzdrawiające. Okazało się, że wspólnym mianownikiem tych wszystkich wód jest zawarty w nich aktywny wodór, który posiada możliwość redukcji wolnych rodników, a więc jest silnym antyutleniaczem.

WOLNE RODNIKI

Wyobraź sobie, że każdego dnia mitochondria, które można określić jako silniki twoich komórek, wytwarzają produkty uboczne czyli wolne rodniki. Coś trzeba z nimi zrobić, prawda?


Wyobraź sobie, że taki wolny rodnik ma jeden elektron nie do pary i chce go sobie uzupełnić, zabierając elektron z sąsiedniej cząsteczki. Wolne rodniki żyją krótko, są nietrwałe i wchodzą w reakcje z innymi cząsteczkami, żeby żyć jak najdłużej.


Albo jeszcze inaczej, wyobraź sobie silnik samochodowy spalający benzynę jako paliwo. Jaki jest produkt uboczny? Tlenek węgla i wiele innych zabójczych pierwiastków. Tlenek węgla jest tak toksyczny, że wdychanie go może być śmiertelne.

Wolne rodniki są jak tlenek węgla dla twoich komórek.

Zwykle, antyoksydacyjny system obronny organizmu, jest w stanie poradzić sobie z wolnymi rodnikami, zanim spowodują jakieś szkody.

Niestety wraz z wiekiem, nagromadzeniem się toksyn w organizmie, przewlekłym stresem, twój system obronny staje się coraz słabszy i wolne rodniki zaczynają przejmować władzę nad komórkami.

To nazywa się stresem oksydacyjnym. Właśnie wtedy zaczynasz się starzeć, zwłaszcza w widoczny sposób, i chorować

CO MOŻESZ ZROBIĆ

SPRAWDZONE SPOSOBY

Aby zneutralizować nadmiar wolnych rodników, możesz wzmocnić działanie antyoksydantów wewnątrz komórek wprowadzając dietę bogatą w antyoksydanty (zielone warzywa liściaste, jak najwięcej surowych warzyw i owoców zawierających enzymy) czy prowadząc zdrowszy tryb życia, włączając między innymi aktywność fizyczną do swojego życia.


Możesz również zrobić coś jeszcze – zacząć stosować wodór molekularny.